Odkud soutěž přišla?

Ačkoliv se řada diváků může domnívat, že pořad Nic než pravda pochází z Ameriky, není tomu tak – pouze je nám tento formát možná právě díky anglickému jazyku nejbližší. Skutečný původ má zapsaný daleká Kolumbie, kde se poprvé odvysílal pod originálním názvem Nada más que la verdad. Kontroverzní série k sobě přilákala diváky také díky jednomu značně komplikovanému incidentu, po němž byla soutěž v této zemi okamžitě zrušena. Při finálové otázce se uvaděč zeptal ženy sedící v křesle: „Zaplatila jste vrahovi, který zabil vašeho muže?“. Žena odpověděla ano a detektor to vyhodnotil jako pravdivou odpověď. Jak tomu bylo ve skutečnosti, to je již otázkou případného policejního vyšetřování. I kdyby to doopravdy byla pravda, žena si díky své pravdivé odpovědi získala zpátky peníze, které za případnou vraždu zaplatila :-).

Od té doby se program šíril do všech směrů a svou jazykovou mutaci si ukořistila již řada zemí a jejich televizí. Zde je pro představu alespoň několik z nich:

Brazílie: Zde se soutěž teprve vysílat začne a to koncem roku 2008 pod názvem Nada Além da Verdade.

Chorvatsko: Vysílat se začne taktéž v září 2008 na Nova TV pod názvem Trenutak istine.

Německo: Taktéž je teprve v plánu na konec 2008. Práva zakoupila televize RTL2 a do éteru se plánuje vydat pod jménem Die Wahrheit und nichts als die Wahrheit. Program se také vysílá nebo je v plánu v Izraeli, Itálii, Nizozemí, Portugalsku, Španělsku a mnoha dalších zemích. Kompletní seznam je možné najít na stránkách Wikipedie.