Detektor lži

Ve chvíli pravdy výhra či případná prohra závisí jen a pouze na tajemném detektoru lži (polygrafu), který vlastně na obrazovce nikdy neuvidíte. Jediný jeho otisk je v elektronickém hlasu ženy, která ohlásí svůj jednoznačný verdikt – zda hráč mluvil pravdu či nikoliv. Je tedy jasné, že tento tajemný stroj budí jistá podezření. A my se vám proto pokusíme alespoň částečně jeho funkčnost objasnit.

Detektor lži je metodou používanou v kriminalistice, na kterou se snáší celá řada názorů a řada vědců jej dokonce zcela odmítá. Většina se ale shodne na tom, že jeho přesnost se pohybuje mezi 80 a 90 procenty. V současnosti jde o předmět plně digitalizovaný v podobě drobného laptopu. Ten je připojen ke třem senzorům, které má na sobě zodpovídaná osoba – těmi je měřena reakce dechu, srdeční aktivity nebo potu, což obstarávají senzory na konečcích prstů.

Metoda je používaná v kriminalistice či při náborových akcích FBI či CIA, jistá věrohodnost tedy prokázána být musí. Celý test začíná položením několika běžných otázek, na které zná dotazující odpověď a proto pozná, zda lže nebo mluví pravdu případně jak na to reaguje jeho tělo. V případě českého Nic než pravda dokonce celý soubor rozehřívacích otázek projede počítač dvakrát – pořadatelé tak získají komplexní obrázek o reakcích těla respondenta. Následuje ostrá série dotazů, které počítač dokáže vyhodnotit a rozhodnout, zda daný člověk mluví pravdu či nikoliv. Samozřejmě, že to nejspíše není stoprocentní, údajně ověřené metody jak tento stroj oblafnout ale nejspíše nefungují. A aby se snad některý z účastníků proti rozhodnutí detektoru lži neodvolal, jistí se televizní stanice předchozím podpisem – rozhodnutí detektoru je zkrátka definitivní a neměnné.

Co si myslíte o soutěži Nic než pravda? Podělte se o váš názor v diskusi.